Od czego zacząć budowę domu? – Praktyczny poradnik krok po kroku

Budowa domu to spełnienie marzeń wielu osób, ale i też ogromne przedsięwzięcie, do którego należy odpowiednio się przygotować. Gdy mamy opracowany budżet i zakupioną działkę, należy zapoznać się z odpowiednimi dokumentami i przepisami prawa, aby nasza inwestycja przebiegała sprawnie i bez nieprzyjemnych niespodzianek. Podpowiadamy, zatem jak krok po kroku przygotować się do budowy domu.

Co nam mówi plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy?

Posiadanie działki budowlanej nie upoważnia nas jeszcze do rozpoczęcia prac budowlanych. Najpierw trzeba zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i dowiedzieć się jakie są możliwości zabudowy naszego terenu. Jeśli nasza działka nie jest objęta planem, wówczas należy wystąpić o wydanie warunków zabudowy.

Jeśli nie macie jeszcze działki to warto kupić taką, której zostały wydane już warunki zabudowy lub objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten jest bardzo ważny, bo zawiera cenne informacje, dotyczące dopuszczalnej powierzchni zabudowy, jej kształtu i wielkości itp.

Współpraca z geodetą i wybór projektu

Po zapoznaniu się z warunkami zabudowy należy podjąć współpracę z geodetą, który opracuje mapy do celów projektowych – jest niezbędna do stworzenia projektu domu. Jeśli decydujemy się na współpracę z biurem architektonicznym, które będzie projektować nam dom, możemy na nich scedować obowiązek załatwienia tych formalności, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Przy wyborze projektu domu możemy wybrać: indywidualny lub powtarzalnym. Projekt indywidualny gwarantuje nam, że dom będzie wyglądał dokładnie tak jak chcemy, ale jest to znacznie większy wydatek. Zaś projekt powtarzalny jest dostępny od ręki i znacznie tańszy, ale jest schematyczny, więc nie wszytko w nim będzie takie jak chcemy, a naniesienie wszelkich zmian będzie generowało dodatkowe koszty.

Zgłoszenie budowy lub wystąpienie o pozwolenie na budowę

Kolejnym krokiem jest zgłoszenie budowy lub wystąpienie z wnioskiem o pozwolenie na budowę. W obu przypadkach musimy dostarczyć komplet dokumentów składających się z: 4 egzemplarzy projektu budowlanego, decyzji o warunkach zabudowy lub wypisu z planu zagospodarowania przestrzennego i oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością.

Zalety domów drewnianych

Jeszcze niedawno domy drewniane kojarzyły się tylko z budownictwem letniskowym. Na przestrzeni ostatnich lat sytuacja jednak mocno się zmieniła. Inwestorzy coraz częściej decydują się na budowę domu całorocznego w drewnianej technologii. Nic dziwnego, bo takie rozwiązanie ma wiele zalet.

Najważniejsze zalety domów drewnianych
Domy drewniane przede wszystkim są zgodne z naturą, ekologiczne i wysoko energooszczędne. Dzięki nim możliwe jest także uzyskanie dobrych parametrów cieplnych.

Bardzo szybka realizacja projektu
Projekty domów drewnianych można realizować niezwykle szybko. Ze względu na to, że w technologii drewnianej przeprowadza się naprawdę niewielką ilość prac mokrych, proces budowy może trwać niezależnie od pory roku. Sprawia to, że budowa przebiega bez postojów spowodowanych przez nagłą zmianę warunków atmosferycznych.

Bezproblemowa budowa
Domy drewniane można wybudować nie tylko szybko, ale i bez jakichkolwiek większych problemów. Prawidłowo wykonany dom drewniany powinien spełniać wszelkie warunki dla wygody i komfortu mieszkańców. Istotną zaletą jest dokładność wymiarowa elementów budynku, a także łatwy montaż instalacji czy bezproblemowość układania izolacji. Dzięki budowie w technologii drewnianej można wyeliminować niepożądane mostki termiczne często pojawiające się w budownictwie murowanym.

Pozostałe zalety domów drewnianych
Budowa domów drewnianych wiąże się jednak nie tylko z nieporównywalnie krótszym czasem budowy. Ściany domu w technologii szkieletowej praktycznie w całej swojej grubości są izolacją. Tym samym taki budynek zapewnia bardzo dobrą ochronę cieplną wnętrza. Dom drewniany jest także lekki, a tym samym tańszy jest jego fundament, a koszty całej budowy znacznie niższe. Projekty domów drewnianych pozostawiają też dużą swobodę i możliwość wprowadzania licznych zmian na późniejszym etapie. Szkielet można bowiem łatwo przebudować – mały dom można w przyszłości rozbudowywać, jak również wymieniać wewnętrzne instalacje na te bardziej nowoczesne.

Wytyczne domów energooszczędnych

Tak jak w każdej innej dziedzinie życia tak również w architekturze do czynienia mamy z przemijającymi trendami. W latach 90-tych bardzo popularne były domy o sporej powierzchni. Inwestorzy często zakładali, że budowany przez nich dom ma wystarczyć nawet na kilkadziesiąt lat, ma służyć przyszłym pokoleniom. Patrząc na dzisiaj budowane domy można całkowicie zmienić ten pogląd. Dzisiaj w modzie są bowiem domy małe, tanie w budowie oraz utrzymaniu. Zmienił się również wygląd samych domów. Wszechobecna jest moda na domy nowoczesne pozbawione jakichkolwiek detali architektonicznych czy ozdób.

widok2 (1)

Nowoczesny design projektowanych domów stara się je w komponować w nowoczesną architekturę miast, budynków, wieżowców. Elewacja budynku jest więc projektowana w jak najprostszy sposób, często naturalne materiały elewacyjne łączone są z nowoczesnymi jak szkło czy kamień. Bardzo modne są połączenia szarości oraz bieli. Prostotę zastosowanych rozwiązań wymuszają oczywiście energooszczędne założenia budynków, plany nowoczesnych domów stawiają na jak najmniejsze starty ciepła. W związku z tym budynek współcześnie projektowany musi mieć jak najprostszą bryłę budynku.

dom energooszczędny

Kubatura domu powinna być zwarta i skondensowana. Zawsze jednak pamiętajmy, że domy energooszczędne z instalacjami pozwalającymi na odzyskiwanie ciepła kosztują o wiele więcej niż domy budowane metodą tradycyjną. Z drugiej jednak strony dobry projekt domu energooszczędnego pozwala odzyskać pieniądze. Dom energooszczędny wymaga bowiem zdecydowanie mniejszych nakładów na ogrzewanie budynku niż dom tradycyjny. W ten sposób pieniądze przeznaczone na zakup drogich instalacji energooszczędnych mogą nam się w przyszłości zwrócić z nawiązką.

Projekty domów Z500:

Ponadczasowa klasyka

Tradycja od zawsze wzbudzała w każdym człowieku pewien rodzaj rozrzewnienia, respektu i szacunku do swojej historii. Nic więc dziwnego, że projekty domów tradycyjnych wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością i bardzo często wybierane są właśnie tego typu rozwiązania dla nowego, dopiero budowanego budynku. Tradycyjna fasada, wykorzystanie wnętrza poprzez zastosowanie znanych od lat sposobów i tradycyjne rozwiązania, dotyczące wszelkich innych czynników, tworzących dom, nie dość, że świetnie się sprawdzają w codziennym użytkowaniu poprzez swój ponadczasowy charakter, to jeszcze są bardzo proste do zaprojektowania. Być może to właśnie dlatego projekty domów tradycyjnych są lubiane i doceniane także przez architektów. Poza tym - jak wiadomo nie od dziś - klasyka zawsze jest w modzie, a więc decydując się na projekt domu tradycyjnego, możemy mieć niemal stuprocentową pewność, że nigdy nie będzie on wyglądał kuriozalnie, nawet mimo upływu czasu. Jednak mimo wszystko warto jest w tej całej tradycji postawić chociaż część naszego zaangażowania na pewną dozę nowoczesności, ale tylko i wyłącznie w kwestii kolorystyki na zewnątrz, czy zastosowania w środku innowacyjnych i bardzo komfortowych rozwiązań, ułatwiających codzienne życie. Projekty domów tradycyjnych są bardzo potrzebne w dzisiejszej architekturze, bowiem niektórzy projektanci jakby zapominali o tym, jak wiele znaczy tradycyjne budownictwo dl dzisiejszej, zimnej i nowoczesnej infrastruktury. Tradycyjny dom jednorodzinny dodatkowo sprawdzi się nawet w wielopokoleniowej rodzinie i pozwoli na wykorzystanie swojej przestrzeni przez całe lata, nie generując przy tym potrzeby całkowitej przebudowy, albo nawet tworzenia nowego projektu od podstaw. Projekty domów tradycyjnych bowiem tworzone są z myślą o ich uniwersalności i ponadczasowym charakterze, oraz klasycznej estetyce.

Budowa domów nowoczesnych

Chcąc wybudować sobie dom od podstaw musimy w to włożyć dużo wysiłku, czasu oraz pieniędzy. Czasy, w jakich żyjemy są ciężkie, dlatego nie każdego stać na to by się wybudować. Budowa domów to duża inwestycja, która troszkę czasu potrwa a najważniejsze jest to by mieć dobrych i sumiennych pracowników do tego i odpowiednią firmę, która nic nam nie zepsuje przy budowie. Powinni posiadać bogate doświadczenie by oferować swoje usługi na wysokim poziomie. Doradzają oni również jak ładnie zaprojektować wnętrze domu by było ono oryginalne. Posiadają własny sprzęt, dlatego też taka firma jest nam bardziej przydatna niż szukanie pojedynczych pracowników bez narzędzi. Same narzędzia są drogie, więc nie ma sensu wydawać na nie pieniądze. Taka firma, która nie tylko wybuduje dom, ale też połozy gładzie w mieszkaniu i płytki to dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy nie mają na to czasu i są zapracowani. Pod stałą kontrola inwestora szybko i sprawnie wyremontują dom od środka a nawet pomogą w wyborze kolorów. Obecnie projekty domów nowoczesnych cieszą się na rynku rosnącą popularnością, a często zawierają one dokładne opisy każdej części domu. Projekt domu nowoczesnego kojarzy się nam przede wszystkim z nietypowymi kształtami oraz rozwiązaniami. Dlatego też śmiało można powiedzieć, że co roku jako domy nowoczesne postrzegane są inne projekty i rozwiązania. Z pewnością jednak na pewno będą to najnowsze rozwiązania na rynku i kształty domów, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród osób chętnych do ich postawienia. Obecnie bardzo wiele osób zanim zdecyduje się zamówić taki projekt najpierw poszukuje inspiracji na przykład w Internecie, gdzie można znaleźć bardzo wiele fotografii najnowszych realizacji domów czy też tych, które przyciągnęły uwagę wielu osób. Ze względu na duże zainteresowanie, jakim cieszą się projekty domów nowoczesnych, rośnie liczba zajmujących się kich wykonywaniem biur projektowych.

Nowoczesność w projektowaniu

Zapewne każdy marzy o własnym domu głównie z tego względu, że można czuć się w nim niezwykle swobodnie. Młode rodziny na początku mieszkają w blokach, natomiast po kilku latach albo budują swój własny duży dom albo go kupują. Kiedy ktoś sam chce pobudować dom, to najpierw musi stanąć przed wyborem projektu domu. Projektów jest bardzo dużo, a jeszcze więcej firm architektonicznych, które zajmują się tworzeniem nowych projektów indywidualnych. W takich firmach architekci tworzą najczęściej projekty domów nowoczesnych, ponieważ projekty domów tradycyjnych dostępne są w bardzo dużych ilościach, zarówno w Internecie jak i w gazetach. Projekt nowoczesnego domu zazwyczaj obejmuje powierzchnie ponad 100 m2. Jest tam zatem miejsce na kilka pokoi, przynajmniej dwie łazienki oraz różne pomieszczenia gospodarcze. Gotowe projekty tego typu najczęściej kosztują dwa tysiące złotych. Jest to jednak inwestycja na przyszłość, dlatego warto zapłacić większą sumę pieniędzy, a wówczas otrzyma się to, o czym marzyło się przez całe życie. Z biegiem lat nasze postrzeganie wielu rzeczy jako nowoczesnych ulega zmianie. Powodem tego jest przede wszystkim to, że powstają nowe technologie i rozwiązania, czyniąc te, które są na rynku nieco przestarzałymi. Dlatego coś co było nowoczesne kilkanaście lat temu, dzisiaj bardzo często jest rzadko stosowane. Nie dziwi więc fakt, ze niemal z każdym rokiem można zauważyć całkiem nowe budynki, które w opiniach ich właścicieli są niezwykle nowoczesne. Tak szybkie zmiany to bardzo duże wyzwanie dla projektantów, którzy muszą na bieżąco starać się o to, aby zapewniać zgłaszającym się do nich osobom możliwość zamawiania projektów nowoczesnych domów, zgodnych z ich oczekiwaniami. Chodzi nie tylko o wygląd domów, ale bardzo często także o to, jakie materiały zostaną zastosowane do ich wybudowania, gdyż co pewien czas pojawiają się nowe, zazwyczaj ułatwiające wykonywanie prac budowlanych.

Wyjątkowy projekt

Projekty domów są bardzo delikatną sferę w całej inżynierii i architekturze, bowiem pozornie łatwe dla fachowca zajęcie może przerodzić się w niesamowicie problematyczne podejście do sprawy. Początek problemów pojawia się w chwili, gdy projekt niekoniecznie spodoba się swojemu właścicielowi, który prawdopodobnie nie będzie chciała zaakceptować pozornie błahych, a jednak dla niego wiele znaczących drobiazgów. Czasami projekt, który projektantowi wydaje się bardzo spójny, ciekawy i bardzo dokładny, dla klienta okazuje się niezupełnie takim, jak go sobie początkowo wyobrażał. Wówczas dość problematyczne jest zmienianie całości projektu, tylko dlatego, że nie tak rozrysowana jest ścianka, czy stoi o kilka centymetrów za blisko korytarza. Nic jednak dziwnego, że bardzo wielu klientów reaguje w ten sposób, ponieważ dla większości z nich postawienie swojego domu jednorodzinnego jest spełnieniem życiowych marzeń poprzez nakład gromadzonych przez wiele, wiele lat pieniędzy. Poza tym, w dzisiejszych czasach jest podobnie jak w dawnych i dom projektuje się zazwyczaj tak, by posłużył nie tylko jednej rodzinie, ale nawet kilku jednocześnie (na przykład młode małżeństwo na piętrze, a dziadkowie na parterze), ale dodatkowo także by korzystało z niego wiele pokoleń na przestrzeni lat, a nie tylko w określonym dziesięcioleciu. Projekty domów zatem muszą być tak przygotowane, by dom za nawet kilkanaście lat nie wyglądał jak z poprzedniej, minionej i już nieatrakcyjnej i niemodnej epoki, ale żeby nadal wyglądał ciekawie i estetycznie. Projektowanie domów wymaga od architekta zatem wyjątkowego poczucia stylu i ponadczasowego spojrzenia na całość gotowego projektu. Warto zatem zaufać projektantowi i nie zawsze się kłócić o kilkucentymetrowy wypust na ścianie, bo skoro tak zostało zaprojektowane, to znaczy, że musi mieć jakieś znaczenie i na pewno nie zaszkodzi.

Domy z drewna znów popularne

Budownictwo szkieletowe jeszcze to niedawna nie cieszyło się z byt wielkim powodzeniem w naszym kraju. W zachodniej Europie budownictwo szkieletowe jest zdecydowanie bardziej popularne. W Polsce tradycja budowy domów drewnianych dopiero zaczyna się odradzać. Przybywa coraz więcej firm specjalizujących się w budowie domów drewnianych, coraz więcej inwestorów jest również zainteresowanych budownictwem domów z drewna. Całe szczęście dostęp do nowoczesnych technologii sprawił, że domy drewniane stają się coraz popularniejsze. Wpływ na popularność budownictwa drewnianego ma oczywiście również cena. Domy z drewna są coraz tańsze, coraz łatwiej i szybciej je postawić. Szacuje się, że w domu szkieletowym można zamieszkać nawet w ciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia budowy. Nie trzeba bowiem przerywać budowy na to by mokre elementy budynku mogły wyschnąć. W domach z drewna roboty mokre ograniczają się jedynie do wylania fundamentów. Wiele firm oferuje dom z drewna już gotowy. Wszystkie elementy konstrukcyjne tego typu domu produkowane są w fabryce. Dopiero na budowie poszczególne elementy domu łączy się w części, tworząc tym sposobem jedną całość. W między wiersze można też włożyć stwierdzenie, że drewno jest mało solidne. Dom drewniany ma taką samą żywotność jak dom murowany o tej samej powierzchni. Co najważniejsze domy z drewna o wiele łatwiej przebudować niż domy murowane. Należy również zauważyć, że domy z drewna w Polskiej tradycji architektonicznej stosowane są od dawna. Przed II wojną światową założenia domów tradycyjnych opierały się właśnie na konstrukcji drewnianej. Domy z drewna w polskiej architekturze nie stanowią więc żadnej nowości, to raczej powrót do korzeni.

Na co zwracać uwagę budując dom energooszczędny?

Zapewne każdy marzy o własnym domu. Wybudowanie go jest niestety bardzo kosztowne, dlatego wcześniej trzeba uzbierać odpowiednią sumę pieniędzy na tego typu inwestycję. Rodzajów domów jest bardzo dużo, dlatego każdy może wybrać sobie taki, który najbardziej będzie spełniał jego oczekiwania. Do najbardziej nowoczesnych domów zaliczają się domy energooszczędne. Budowa takiego domu ma mnóstwo zalet, a podstawową zaletą są niskie koszty ogrzewania oraz eksploatacji tego budynku. W jednym okresie grzewczym można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Dom energooszczędny będzie miał zawsze wyższą wartość rynkową, dlatego można naprawdę dużo zyskać, jeśli ktoś zdecyduje się na jego sprzedaż. Tego typu domy nowoczesne pozwalają też znacznie obniżyć zły wpływ na środowisko naturalne. Buduje się je w ten sposób, aby jak najmniej ingerowały w naturę. Domy energooszczędne powinny być budowane przez profesjonalistów, ponieważ wtedy tylko będzie można mieć pewność, że wszystko zostanie idealnie wykonane. Konstrukcja tego domu jest w zasadzie prosta, jednak wymaga profesjonalnej ręki, szczególnie gdy mowa o zastosowanych w nim instalacjach. Często zdarza się tak, że to instalacje stanowią największy koszt, gdy mowa o budowie takiego domu, jednak na pewno warto w nie zainwestować. Szczególnie dużo uwagi powinno się poświęcić takim, jak instalacja grzewcza, to one bowiem w naszym kraju generują niezwykle wysokie koszty co roku, i do ich obniżenia warto zmierzać. Z każdym rokiem pojawia się coraz więcej rozwiązań w tej dziedzinie, dlatego na pewno warto przymierzając się do budowy domu który ma być energooszczędny zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami w tej dziedzinie. Wtedy można wyszukać takie, które skutecznie obniżą koszty eksploatacji domu i przede wszystkim jeszcze przez wiele lat będą uznawane jako jedne z najlepszych w konkretnej dziedzinie.

Jakie to są projekty domów energooszczędnych

W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne stają się domy energooszczędne. Budowanie ich jest bardzo opłacalne głównie z tego względu, że umożliwiają płacenie znacznie niższych rachunków za ogrzewanie. W jednym okresie grzewczym można zaoszczędzić nawet 4000 złotych. Przed rozpoczęciem budowy takiego domu, trzeba stworzyć odpowiedni projekt, który będzie spełniał wszystkie wymogi. Najważniejsze jest to, aby taki dom został pobudowany na jakiejś dużej i widnej przestrzeni, do której będzie mogła docierać duża ilość światła. Ważne jest też ustawienie domu oraz rozmieszczenie pomieszczeń. Te większe pomieszczenia takie jak na przykład pokój gościnny powinny znajdować się od strony północnej. Domy energooszczędne powinny być tworzone z odpowiednich materiałów budowlanych, które to będą odpowiednio przystosowane do tego typu budownictwa. Budowa domu energooszczędnego jest większa o około 5% od budowy domu standardowego jednakże te koszty zwracają się zazwyczaj już po kilku miesiącach jego użytkowania. Obecnie niezwykle często projekty domów nowoczesnych są traktowane jako projekty domów energooszczędnych, w większości z nich bowiem stosuje się bardzo dobre rozwiązania. Decydując się na pobudowanie domu według takiego projektu zazwyczaj jego właściciele mogą liczyć na dość duże oszczędności w przyszłości. Dlatego też nawet jeżeli projekt jest nieco droższy, na pewno warto na niego wydać więcej. Jest to inwestycja, która zazwyczaj po kilku latach zaczyna się zwracać. Odpowiednio wykonany projekt domu energooszczędnego uwzględnia wszystkie aspekty. W naszym kraju to przede wszystkim konieczność uznania niezwykle wysokich czasem kosztów ogrzewania zimą. Jednak warto pomyśleć także o rozwiązaniach, oszczędzających wodę czy energię elektryczną. Wtedy z pewnością oszczędności podczas eksploatacji domu będą znacznie większe.