Gdzie wyszukać najlepsze projekty domów

Obecnie ludzie mają dostęp do dużej gamy różnorodnych projektów domu. Są to projekty domów tradycyjnych, nowoczesnych, luksusowych, a także energooszczędnych. Najwięcej projektów można znaleźć w Internecie, jednak oprócz tego istnieje kilka innych źródeł. Mnóstwo osób sięga po prostu po gazety budowlane, w których dostępne są takie projekty. Pojawiają się tam dokładne projekty zazwyczaj udostępniane przez biura projektowe, które w ten sposób chcą dotrzeć do klientów. Dodatkowo często jeszcze pojawiają się tam przykładowe aranżacje, dlatego można skorzystać z tych pomysłów. Jeśli ktoś nie znajdzie tego idealnego projektu domu zarówno w Internecie, jak też w gazecie, to zawsze można jeszcze też pójść do biura architektonicznego, w którym to zostanie stworzony indywidualny projekt, spełniający wszystkie oczekiwania klienta. W takich biurach pracują doświadczeni architekci, którzy zawsze chętnie też podpowiedzą, które rozwiązania są najodpowiedniejsze. Trzeba tylko szczegółowo wytłumaczyć, jakie są nasze oczekiwania, a wtedy zapewne otrzyma się najlepszy projekt ze wszystkich. Od pewnego czasu jednak jest możliwość kupna tak zwanych gotowych projektów domów. Polega to na tym, że biuro projektowe tworzy projekt domu, następnie sprzedaje go każdemu, kto jest nim zainteresowany. Ich atutem jest z pewnością dość niska cena, jak ą trzeba za takie projekty zapłacić oraz fakt, że nie trzeba na nie długo czekać. Jednakże należy się liczyć z tym, że sąsiad może sobie kupić identyczny projekt, dlatego jeżeli ktoś chce być bardzo indywidualny i nie chce aby ktoś maił taki sam projekt domu jak jego, powinien zwrócić się do biura projektowego o wykonanie indywidualnego projektu. Oczywiście koszt takiego projektu będzie znacznie wyższy niż w przypadku zakupu gotowego projektu, ponadto czas oczekiwania na jego wykonanie będzie znacznie dłuższy, nawet do kilku miesięcy.

Jak znaleźć projekt idealnego domu

Dom jest wizytówką każdej rodziny, dlatego do jego wyglądu każdy przykłada wielką uwagę. Najważniejszy jest wybór projektu domu, ponieważ według niego stawiane są wszystkie ściany. Ogólnie pierwszym etapem jest wybór działki, a dopiero później wybiera się projekt. Obecnie najwięcej osób decyduje się na działki usytuowane poza granicami dużych miast, ponieważ tam jest cisza i spokój. Takie działki są duże, dzięki czemu można się pokusić na projekty domów nowoczesnych, których cechą charakterystyczną jest ich wielkość. Domy nowoczesne mają być wygodne i komfortowe, aby każdy mógł się czuć w nich swobodnie. Jednak nie zawsze oznacza to powierzchnię kilkuset metrów kwadratowych, wystarczy właściwe zaprojektowanie budynku i jego wnętrz. Na pewno jednak domy uznawane za nowoczesne nie mogą być zbyt małe, aby można było w nich zmieścić wszystkie pomieszczenia. Bardzo często wokół domów nowoczesnych wznosi się jeszcze jakieś dodatkowe obiekty, takie jak na przykład basen lub altana. Projekty nowoczesnych domów często mają piętrową konstrukcje, która rzuca się w oczy już z daleka. W domu nowoczesnych niezwykle ważne jest wykończenie, które musi odznaczać się wieloma cechami nowoczesności. Tutaj to już rola projektanta wnętrz, który musi zadbać o wszystkie szczegóły ich wykończenia. Odpowiednio dobrane meble i dodatki z pewnością potrafią zdziałać cuda jak chodzi o wygląd pomieszczeń, Jednak dom nowoczesny to także taki, w którym zastosowano nowe rozwiązania, na przykład w zakresie ogrzewania. chodzi przede wszystkim o jak największe zmniejszenie kosztów, dlatego wszystkie instalacje powinny być energooszczędne. Umożliwiają to najnowsze rozwiązania, które można znaleźć w każdej dziedzinie życia. Dlatego nie dziwi fakt, że coraz częściej można znaleźć opinie, ze dom nowoczesny to nie ten, który wygląda nowocześnie, ale ten, który w taki sposób działa.

Jak wybrać projekt domu drewnianego

Zalety domów drewnianych wymieniać można bez końca. Komfort życia w nich jest o wiele lepszy niż w przypadku budynków murowanych. W domach drewnianych panuje bardzo dobry mikroklimat, domy z drewna to wymarzone domy dla osób mających problemy z oddychaniem czy wszelkiego rodzaju alergiami. Ponadto domy z drewna są ekologiczne. Drewno jest przecież odnawialnym surowcem. Ponadto domy o drewnianej konstrukcji są bardzo korzystne dla naszego zdrowia, mają przyjazny mikroklimat. Na budowę domów drewnianych dobrze jest również spojrzeć pod kątem ekonomicznym. Zaledwie kilka miesięcy od rozpoczęcia budowy w domu z drewna można już zamieszkać. W między wiersze można też włożyć stwierdzenie, że domy z drewna nie wytrzymują próby czasu. Odpowiednio konserwowane i impregnowane będą służyć inwestorom nawet kilkadziesiąt lat. Dom drewniany zapewnia też doskonałą izolację termiczną budynku. Inwestor zdecydowanie mniej pieniędzy wyda również na wznoszenie budynków. Zdecydowanie łatwiej również przebudować dom drewniany, można swobodnie zwiększą kubaturę budynku. Domy z drewna nie są oczywiście pozbawione wad. Jedną z największych jest mała ilość projektów gotowych domów z drewna w biurach projektowych. Wszystko przez wzgląd na ich stosunkowo niewielką popularność. Warto poszukać plany domów drewnianych w firmach zawodowo specjalizujących się w budowaniu tego typu budynków. Nie zabierajmy się jednak za kupno projektu domu drewnianego jeśli nie dysponujemy działką. Łatwiej bowiem dopasować projekt do działki niż działkę pod projekt. Poznajmy również wcześnie wszystkie warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Może się bowiem okazać, że niektóre rozwiązania proponowane w projekcie nie mogą być zastosowane. Przy wyborze projektu domu drewnianego można wziąć właściwie pod uwagę wszystkie wytyczne jakimi będziemy się kierować przy wyborze domu murowanego.

Projekty domów, ich ceny oraz dostępność

Jeśli chcemy zbudować dom musimy najpierw mieć projekt domu. Projekty domów możemy znaleźć w różnych katalogach lub gazecie. Jeżeli w materiałach które pokazują projekty domów nie ma takiego, który byłby dla nas najodpowiedniejszy, to należy zgłosić się do dobrego projektanta który rozwiąże nasz problem i stworzy projekt naszego domu, taki o jakim sobie marzymy. Stworzenie takiego projektu niestety nie jest łatwe i wymaga precyzyjnych obliczeń, które są w stanie zrobić doświadczeni specjaliści. Trzeba wszystko powymierzać, na spokojnie wszystko przemyśleć i w tedy brać się do pracy. Jeśli projekt domu będzie stworzony na papierze to bez problemu zostanie stworzony na kawałku ziemi. Jest zaś pomiędzy tymi rzeczami kolosalna różnica, a mianowicie pieniądze. Stworzenie projektu domu przez projektanta wyniesie kilka tysięcy, a wybudowanie domu znacznie więcej. Ale jeśli chcemy mieć piękny dom musimy dołożyć wszelkich starań, aby to nam się udało i wtedy będziemy zadowoleni, a patrząc na swój dom będziemy wzdychać ze zdumienia. Jeżeli kogoś nie stać na to, aby zamówić projektowanie domu na indywidualne wykonanie, zawsze może skorzystać z tak zwanych gotowych projektów. Są one przede wszystkim znacznie tańsze, często o kilkadziesiąt procent w porównaniu do tych na indywidualne zamówienie. Poza tym projekty domów tego typu są dostępne niezwykle szybko, często wystarczy jedynie kilka dni, aby stać się ich właścicielem. Wystarczy jedynie wpłacić wskazaną sumę za projekt na konto biura, które go stworzyło, i czekać na jego przysłanie. Jeżeli zaś mamy takie biuro w najbliższej okolicy, wtedy taki właśnie projekt możemy dostać od razu. Obecnie bez problemu propozycje takich projektów można znaleźć na przykład w Internecie. Dostępne są tam nie tylko ich plany, ale bardzo często także wizualizacje trójwymiarowe, dzięki którym można o wiele lepiej zapoznać się z konkretnym modelem domu.

Gotowe projekty, ich wykorzystanie i zmiany

Chcąc rozpocząć budowę domu niezbędnym czynnikiem jest zdecydowanie się na odpowiedni projekt domu. Najwięcej projektów znajduje się w Internecie, dlatego jest w czym przebierać i na pewno szybko znajdzie się coś odpowiedniego. Oprócz tego projekty domów można oglądać sobie w biurze architektonicznym. Jest to wygodne, ponieważ w razie jakiś pytań osoba pracująca w tym biurze wyjaśni wszelkie niejasności. W takich biurach kupuje się też zupełnie gotowe projekty domów, jednak one wymagają jeszcze adaptacji. Trzeba sprawdzić czy dany projekt dostosowany jest do warunków panujących na działce, na której ma być postawiony ten dom. W tym celu trzeba wynająć architekta, który właśnie tym się zajmie. Na projekcie domu zamieszczone są wszystkie podstawowe dane oraz informacje, niezbędne do pobudowania domu. Jest tam rzut zewnętrzny z każdej strony, a także rzut wewnętrzny. Mieszkańcy tego domu mają, więc możliwość zorientowania się, w jakich warunkach będą mieszkać, natomiast budowlańcy dzięki projektowi dokładnie będą wiedzieli, co ma być, na jakim miejscu. Oczywiście jeżeli kupuje się gotowy plan domu i chcemy w nim dokonać przeróbek, musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami takich prac. Jednak z pewnością nie są one tak wysokie, żeby nie można było sobie na nie pozwolić. Zazwyczaj jednak warto najpierw skontaktować się z firmą, która dany projekt domu wykonała i zapytać, jakie zmiany można dokonać. Bywa, że biuro projektowe zgadza się na wykonanie przeróbek określonych przez nich, a jeżeli zakres prac ma być większy, wtedy traktują to jako projekt wykonywany na indywidualne zamówienie. Stawki za tego typu przeróbki bardzo często są z każdym klientem określane indywidualnie. Jednak nie wolno zapominać także o tym, że ich dokonanie wydłuża czas oczekiwania na projekt. A wiele osób decyduje się na gotowe właśnie z tego powodu, że mogą je otrzymać niezwykle szybko.

Nowocześnie projektowane

Domy nowoczesne, to przede wszystkim bardzo dokładne oparcie o ich projekty, które znacznie odróżniają się w rzeczywistości od tych tradycyjnych pomysłów, stosowanych przez architektów w kwestii budownictwa, charakterystycznego dla danego miejsca, okresu i zastosowania. Projekty nowoczesnych domów są na tyle istotne, że nawet pozornie klasyczne zastosowanie najnowszych, budowlanych trenów, może tak naprawdę okazać się niesamowicie innowacyjne, poprzez połączenie ze sobą różnych stylów, fasonów i elementów. Nowoczesna architektura dodatkowo charakteryzuje się oryginalnym i dość niecodziennym wykorzystanie wewnętrznej części budynku i zastosowaniu rozwiązań do tej pory niezbyt chętnie i często spotykanych, oraz stosowanych. Oczywiście nie oznacza to pod żadnym pozorem, że takie rozwiązania w projektach są złe, czy ryzykowne. Po prostu nie stosowano ich dotychczas przez panującą aktualnie modę i trendy w budownictwie, powodujące, że wszelkie odstępstwa od nich były traktowane jako złe i niesłuszne. Projekty nowoczesnych domów są na tyle ciekawym rozwiązaniem, że pozwalają właścicielowi budynku zawrzeć swój gust w jego wyglądzie i zademonstrować swoje poczucie stylu na dość szerokiej arenie. Warto bowiem wykorzystać swoje wyczucie elegancji i przełożyć to na wygląd swojego domu, który przecież bardzo szybko staje się integralną częścią swojego mieszkańca. Można zatem spokojnie powierzyć projekt nowoczesnego domu bardzo młodym projektantom, ponieważ to właśnie oni są na tyle elastyczni, że nie będą się sugerować naleciałościami mody budowlanej sprzed lat, ponieważ cały swój gust architekta kształtują już w czasie, w którym kształtuje się także konkretna estetyka. Idealnie zatem można połączyć projekt domu nowoczesnego ze swoimi oczekiwaniami i świeżością innowacyjnych pomysłów architekta, który z pewnością nas zaskoczy.

Jakie projekty domów wybierać

Budowa domu składa się z kilku etapów. Na samym początku trzeba zająć się wyborem działki oraz projektu. Projekty domów można brać z różnych źródeł. Najprościej jest brać je na przykład z Internetu, ponieważ tam zamieszczonych jest mnóstwo różnorodnych propozycji, dlatego jest w czym wybierać. Są tam na przykład projekty domów nowoczesnych albo tradycyjnych, jednorodzinnych albo też parterowych. Każdy, zatem może wybrać coś dla siebie w niezwykle przystępnej cenie. Plusem gotowych projektów dostępnych do zakupu właśnie między innymi w Internecie jest z pewnością także to, iż nie trzeba na ich wykonanie czekać. Wystarczy zapłacić i zazwyczaj w ciągu kilku dni mamy u siebie gotowy projekt i wszelkie niezbędne do jego realizacji dokumenty z biura projektowego. Nie wszyscy jednak spomiędzy takich gotowych projektów są w stanie wybrać taki, który będzie im odpowiadał pod każdym względem. Jeśli ktoś chce mieć projekt, który będzie spełnieniem jego wszystkich marzeń, to można zdecydować się na projekt indywidualny, który stworzy jakiś doświadczony architekt, pracujący w biurze architektonicznym. Warto wybrać sprawdzone biuro, w którym pracują na przykład doświadczeni architekci z kilkuletnim stażem. Trzeba tylko wcześniej przekazać temu architektowi różne informacje dotyczące na przykład wielkości działki, sąsiedztwa czy tego rodzaju ziemi, a wtedy zapewne uzyska się projekt swoich marzeń. Stworzenie takie projektu kosztuje kilka tysięcy złotych, jednak jest to inwestycja na długie lata. Bardzo często gdy poszukujemy odpowiedniego biura projektowego na stworzenie domu naszych marzeń decydujemy się na te, z którego usług korzystali na przykład nasi znajomi i mają o nim dobre opinie. Zadowolenie klientów na pewno jest potwierdzeniem pełnego profesjonalizmu biura, nie dziwi więc fakt iż klienci o wiele chętniej wybierają te sprawdzone przez innych.

Domy murowane a drewniane-jaka technologia?

W naszym kraju zdecydowana większość inwestorów woli budować domy murowane niż drewniane. Wokół domów z drewna narosło bowiem mnóstwo mitów. Pierwszy z nich dotyczy solidności. W Polsce domy często budujemy domy wielopokoleniowe. Skoro dom ma być naszą siedzibą przez następne kilkadziesiąt lat to najbardziej solidnym budulcem wydaje nam się oczywiście cegła. Dzisiejsza technologia sprawia jednak, że domy w konstrukcji szkieletowej spokojnie wytrzymają nawet i 100 lat. Wystarczy spojrzeć na wiele domów drewnianych ostałych na polskich wsiach. Wiele spośród nich liczy sobie nawet więcej niż 100 lat. Kolejną pozytywną rzeczą jest to, że domy drewniane mogą powstać w zaledwie kilka miesięcy. Domy murowane buduje się przynajmniej dwa lata. Domy z drewna mogą zostać oddane już 3 miesiące po rozpoczęciu budowy. Inwestor zdecydowanie mniej wyda również na fundamenty. Lekka konstrukcja domów drewnianych sprawia, że mogą być one budowane na nieco mniej wymagających fundamentach, inwestor mniej więc wyda na beton. Domy z drewna mają też więcej powierzchni, ściany z drewna są cieńsze od tych występujących w budownictwie murowanym. Domy z naturalnego budulca o wiele łatwiej również rozbudować nić domy murowane. Głównym mankamentem budownictwa domów drewnianych jest to, że trudno znaleźć dobrą ekipę, która wykona dla nas dom z drewna. Budownictwo szkieletowe dopiero od niedawna obecne jest w Polsce. Specjalistów potrafiących budować dobre domy drewniane jest mało, a jeśli już znajdzie się dobra ekipa to zwykle wysoko się ceni. Spójrzmy jeszcze na aspekt mieszkania w takim domu. Domy z drewna to domy energooszczędne, stworzone są z naturalnego budulca przyjaznego człowiekowi. Mikroklimat jaki panuje w domach drewnianych jest bardzo przyjazny dla naszego zdrowia. Poza tym domy z drewna o wiele szybciej nagrzać niż domy murowane. Z drugiej jednak strony szybciej tracą ciepło.

Drewniany dom - zdrowy dom

Od wielu lat drewno w domu cieszy się dużą popularnością. Na co dzień każdy ma styczność z meblami, więc warto zadbać aby były bezpieczne, ale czy mogą też być zdrowe? Drewno wykorzystywane w wyposażeniu domu korzystnie wpływa na zdrowie całej rodziny. Przez to, że jest ekologicznie czystym i naturalnym surowcem - nie szkodzi ludziom. Jego ciepły kolor korzystnie wpływa na psychikę człowieka, działa uspokajająco i relaksująco, zmniejsza zmęczenie. Dodatkowo jest bardzo dobrym izolatorem ciepła. Każdy rodzic chciałby aby jego dziecko czuło się bezpiecznie także podczas zabaw na podłodze, na której spędza dużo czasu. Zastosowanie w domu podłóg drewnianych, które nie wytwarzają szkodliwych substancji, dają gwarancję udanej i komfortowej zabawy najmłodszym. Coraz więcej ludzi boryka się z problemem alergii, dlatego swoje mieszkania powinni urządzać bez „nosicieli” roztoczy. Dzięki temu, że drewno nie wywołuje alergii daje wiele rozwiązań w aranżacji wnętrza. Na przykład doskonałą alternatywą dla dywanu są eleganckie panele, natomiast firanki w oknie mogą zastąpić równie estetyczne drewniane żaluzje. Meble, aby mogły służyć na lata zaimpregnowane są specjalnymi lakierami, które mają za zadanie chronić przed szkodliwymi czynnikami. Dlatego przy wyborze mebli należy pamiętać, że „zdrowe” meble to te, które nie wytwarzają niemiłych zapachów i najlepiej jeśli są pokryte ekologicznym lakierem. Meble wykonane z drewna na dłużej służą, a odpowiednio pielęgnowane „oczarowują” użytkowników. Dla osób z problemami zdrowotnymi na pewno drewniany dom będzie znacznie lepszym rozwiązaniem niż dom murowany. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób decyduje się na domy z drewna właśnie w dbałości o zdrowie swoje i swojej rodziny. Wiedzą, że będzie im się w nim mieszkało znacznie lepiej i na pewno będzie to o wiele korzystniejsze dla ich zdrowia. Najlepiej jeżeli ktoś zdecyduje się na domy z drewna wykonane z bali.

Projekt gotowy czy nie?

„Twój dom może Ci zastąpić cały świat. Cały świat nigdy nie zastąpi Ci domu” są to bardzo trafne słowa nieznanego autora. Budując dom, wcielamy je w czyn. Dlatego szukając odpowiedniego domu, wybieramy projekt domu, który najbardziej nam odpowiada, ponieważ wiemy, że miejsce, w którym chcemy zamieszkać stanie się dla nas całym światem - naszym sacrum i profanum.

Obecnie możemy bardzo łatwo i dość tanio, a przede wszystkim szybko kupić projekt domu. Portale internetowe oferują gotowe projekty domów, które wystarczy tylko zaadaptować do naszej działki i w zasadzie rozpocząć budowę. Gotowy projekt domu to jednak niebezpieczeństwo, że nasz sąsiad zamieszka w identycznym budynku jak my, chociaż przy tak dużej ilości ofert na rynku, jest to mało prawdopodobne, jednak niebezpieczeństwo zawsze istnieje. Jakie projekty domów oferują nam portale internetowe? W zasadzie możemy znaleźć w sieci każde interesujące nas rozwiązanie - będą to projekty domów nowoczesnych z ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi i o dużych walorach estetycznych. Mogą być to projekty domów tradycyjnych, parterowych oraz wielokondygnacyjnych. Jeśli chcemy wybudować dom z drewna - taki projekt domu znajdziemy również w Internecie.

Jeśli jednak nie chcemy kupować gotowego projektu, który potem i tak musimy zaadaptować, a adaptacja projektu to kolejny wydatek, udajmy się do biura architektonicznego, które wykona projekt budynku na nasze indywidualne zamówienie. taki dom z pewnością spełni wszelkie nasze wymagania, będzie nam odpowiadał bryłą, ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi czy indywidualnym rozmieszczeniem pomieszczeń w budynku. Biura architektoniczne, proponując usługi projektowania, dopełnią za nas wszelkich obowiązków urzędowych - takich jak zdobycie pozwolenia na budowę czy dopasowanie budynku do miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni i odpowiedniego wpisania go w otaczającą architekturę.