Ponadczasowa klasyka

Tradycja od zawsze wzbudzała w każdym człowieku pewien rodzaj rozrzewnienia, respektu i szacunku do swojej historii. Nic więc dziwnego, że projekty domów tradycyjnych wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością i bardzo często wybierane są właśnie tego typu rozwiązania dla nowego, dopiero budowanego budynku. Tradycyjna fasada, wykorzystanie wnętrza poprzez zastosowanie znanych od lat sposobów i tradycyjne rozwiązania, dotyczące wszelkich innych czynników, tworzących dom, nie dość, że świetnie się sprawdzają w codziennym użytkowaniu poprzez swój ponadczasowy charakter, to jeszcze są bardzo proste do zaprojektowania. Być może to właśnie dlatego projekty domów tradycyjnych są lubiane i doceniane także przez architektów. Poza tym - jak wiadomo nie od dziś - klasyka zawsze jest w modzie, a więc decydując się na projekt domu tradycyjnego, możemy mieć niemal stuprocentową pewność, że nigdy nie będzie on wyglądał kuriozalnie, nawet mimo upływu czasu. Jednak mimo wszystko warto jest w tej całej tradycji postawić chociaż część naszego zaangażowania na pewną dozę nowoczesności, ale tylko i wyłącznie w kwestii kolorystyki na zewnątrz, czy zastosowania w środku innowacyjnych i bardzo komfortowych rozwiązań, ułatwiających codzienne życie. Projekty domów tradycyjnych są bardzo potrzebne w dzisiejszej architekturze, bowiem niektórzy projektanci jakby zapominali o tym, jak wiele znaczy tradycyjne budownictwo dl dzisiejszej, zimnej i nowoczesnej infrastruktury. Tradycyjny dom jednorodzinny dodatkowo sprawdzi się nawet w wielopokoleniowej rodzinie i pozwoli na wykorzystanie swojej przestrzeni przez całe lata, nie generując przy tym potrzeby całkowitej przebudowy, albo nawet tworzenia nowego projektu od podstaw. Projekty domów tradycyjnych bowiem tworzone są z myślą o ich uniwersalności i ponadczasowym charakterze, oraz klasycznej estetyce.

Budowa domów nowoczesnych

Chcąc wybudować sobie dom od podstaw musimy w to włożyć dużo wysiłku, czasu oraz pieniędzy. Czasy, w jakich żyjemy są ciężkie, dlatego nie każdego stać na to by się wybudować. Budowa domów to duża inwestycja, która troszkę czasu potrwa a najważniejsze jest to by mieć dobrych i sumiennych pracowników do tego i odpowiednią firmę, która nic nam nie zepsuje przy budowie. Powinni posiadać bogate doświadczenie by oferować swoje usługi na wysokim poziomie. Doradzają oni również jak ładnie zaprojektować wnętrze domu by było ono oryginalne. Posiadają własny sprzęt, dlatego też taka firma jest nam bardziej przydatna niż szukanie pojedynczych pracowników bez narzędzi. Same narzędzia są drogie, więc nie ma sensu wydawać na nie pieniądze. Taka firma, która nie tylko wybuduje dom, ale też połozy gładzie w mieszkaniu i płytki to dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy nie mają na to czasu i są zapracowani. Pod stałą kontrola inwestora szybko i sprawnie wyremontują dom od środka a nawet pomogą w wyborze kolorów. Obecnie projekty domów nowoczesnych cieszą się na rynku rosnącą popularnością, a często zawierają one dokładne opisy każdej części domu. Projekt domu nowoczesnego kojarzy się nam przede wszystkim z nietypowymi kształtami oraz rozwiązaniami. Dlatego też śmiało można powiedzieć, że co roku jako domy nowoczesne postrzegane są inne projekty i rozwiązania. Z pewnością jednak na pewno będą to najnowsze rozwiązania na rynku i kształty domów, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród osób chętnych do ich postawienia. Obecnie bardzo wiele osób zanim zdecyduje się zamówić taki projekt najpierw poszukuje inspiracji na przykład w Internecie, gdzie można znaleźć bardzo wiele fotografii najnowszych realizacji domów czy też tych, które przyciągnęły uwagę wielu osób. Ze względu na duże zainteresowanie, jakim cieszą się projekty domów nowoczesnych, rośnie liczba zajmujących się kich wykonywaniem biur projektowych.

Nowoczesność w projektowaniu

Zapewne każdy marzy o własnym domu głównie z tego względu, że można czuć się w nim niezwykle swobodnie. Młode rodziny na początku mieszkają w blokach, natomiast po kilku latach albo budują swój własny duży dom albo go kupują. Kiedy ktoś sam chce pobudować dom, to najpierw musi stanąć przed wyborem projektu domu. Projektów jest bardzo dużo, a jeszcze więcej firm architektonicznych, które zajmują się tworzeniem nowych projektów indywidualnych. W takich firmach architekci tworzą najczęściej projekty domów nowoczesnych, ponieważ projekty domów tradycyjnych dostępne są w bardzo dużych ilościach, zarówno w Internecie jak i w gazetach. Projekt nowoczesnego domu zazwyczaj obejmuje powierzchnie ponad 100 m2. Jest tam zatem miejsce na kilka pokoi, przynajmniej dwie łazienki oraz różne pomieszczenia gospodarcze. Gotowe projekty tego typu najczęściej kosztują dwa tysiące złotych. Jest to jednak inwestycja na przyszłość, dlatego warto zapłacić większą sumę pieniędzy, a wówczas otrzyma się to, o czym marzyło się przez całe życie. Z biegiem lat nasze postrzeganie wielu rzeczy jako nowoczesnych ulega zmianie. Powodem tego jest przede wszystkim to, że powstają nowe technologie i rozwiązania, czyniąc te, które są na rynku nieco przestarzałymi. Dlatego coś co było nowoczesne kilkanaście lat temu, dzisiaj bardzo często jest rzadko stosowane. Nie dziwi więc fakt, ze niemal z każdym rokiem można zauważyć całkiem nowe budynki, które w opiniach ich właścicieli są niezwykle nowoczesne. Tak szybkie zmiany to bardzo duże wyzwanie dla projektantów, którzy muszą na bieżąco starać się o to, aby zapewniać zgłaszającym się do nich osobom możliwość zamawiania projektów nowoczesnych domów, zgodnych z ich oczekiwaniami. Chodzi nie tylko o wygląd domów, ale bardzo często także o to, jakie materiały zostaną zastosowane do ich wybudowania, gdyż co pewien czas pojawiają się nowe, zazwyczaj ułatwiające wykonywanie prac budowlanych.

Wyjątkowy projekt

Projekty domów są bardzo delikatną sferę w całej inżynierii i architekturze, bowiem pozornie łatwe dla fachowca zajęcie może przerodzić się w niesamowicie problematyczne podejście do sprawy. Początek problemów pojawia się w chwili, gdy projekt niekoniecznie spodoba się swojemu właścicielowi, który prawdopodobnie nie będzie chciała zaakceptować pozornie błahych, a jednak dla niego wiele znaczących drobiazgów. Czasami projekt, który projektantowi wydaje się bardzo spójny, ciekawy i bardzo dokładny, dla klienta okazuje się niezupełnie takim, jak go sobie początkowo wyobrażał. Wówczas dość problematyczne jest zmienianie całości projektu, tylko dlatego, że nie tak rozrysowana jest ścianka, czy stoi o kilka centymetrów za blisko korytarza. Nic jednak dziwnego, że bardzo wielu klientów reaguje w ten sposób, ponieważ dla większości z nich postawienie swojego domu jednorodzinnego jest spełnieniem życiowych marzeń poprzez nakład gromadzonych przez wiele, wiele lat pieniędzy. Poza tym, w dzisiejszych czasach jest podobnie jak w dawnych i dom projektuje się zazwyczaj tak, by posłużył nie tylko jednej rodzinie, ale nawet kilku jednocześnie (na przykład młode małżeństwo na piętrze, a dziadkowie na parterze), ale dodatkowo także by korzystało z niego wiele pokoleń na przestrzeni lat, a nie tylko w określonym dziesięcioleciu. Projekty domów zatem muszą być tak przygotowane, by dom za nawet kilkanaście lat nie wyglądał jak z poprzedniej, minionej i już nieatrakcyjnej i niemodnej epoki, ale żeby nadal wyglądał ciekawie i estetycznie. Projektowanie domów wymaga od architekta zatem wyjątkowego poczucia stylu i ponadczasowego spojrzenia na całość gotowego projektu. Warto zatem zaufać projektantowi i nie zawsze się kłócić o kilkucentymetrowy wypust na ścianie, bo skoro tak zostało zaprojektowane, to znaczy, że musi mieć jakieś znaczenie i na pewno nie zaszkodzi.

Domy z drewna znów popularne

Budownictwo szkieletowe jeszcze to niedawna nie cieszyło się z byt wielkim powodzeniem w naszym kraju. W zachodniej Europie budownictwo szkieletowe jest zdecydowanie bardziej popularne. W Polsce tradycja budowy domów drewnianych dopiero zaczyna się odradzać. Przybywa coraz więcej firm specjalizujących się w budowie domów drewnianych, coraz więcej inwestorów jest również zainteresowanych budownictwem domów z drewna. Całe szczęście dostęp do nowoczesnych technologii sprawił, że domy drewniane stają się coraz popularniejsze. Wpływ na popularność budownictwa drewnianego ma oczywiście również cena. Domy z drewna są coraz tańsze, coraz łatwiej i szybciej je postawić. Szacuje się, że w domu szkieletowym można zamieszkać nawet w ciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia budowy. Nie trzeba bowiem przerywać budowy na to by mokre elementy budynku mogły wyschnąć. W domach z drewna roboty mokre ograniczają się jedynie do wylania fundamentów. Wiele firm oferuje dom z drewna już gotowy. Wszystkie elementy konstrukcyjne tego typu domu produkowane są w fabryce. Dopiero na budowie poszczególne elementy domu łączy się w części, tworząc tym sposobem jedną całość. W między wiersze można też włożyć stwierdzenie, że drewno jest mało solidne. Dom drewniany ma taką samą żywotność jak dom murowany o tej samej powierzchni. Co najważniejsze domy z drewna o wiele łatwiej przebudować niż domy murowane. Należy również zauważyć, że domy z drewna w Polskiej tradycji architektonicznej stosowane są od dawna. Przed II wojną światową założenia domów tradycyjnych opierały się właśnie na konstrukcji drewnianej. Domy z drewna w polskiej architekturze nie stanowią więc żadnej nowości, to raczej powrót do korzeni.

Na co zwracać uwagę budując dom energooszczędny?

Zapewne każdy marzy o własnym domu. Wybudowanie go jest niestety bardzo kosztowne, dlatego wcześniej trzeba uzbierać odpowiednią sumę pieniędzy na tego typu inwestycję. Rodzajów domów jest bardzo dużo, dlatego każdy może wybrać sobie taki, który najbardziej będzie spełniał jego oczekiwania. Do najbardziej nowoczesnych domów zaliczają się domy energooszczędne. Budowa takiego domu ma mnóstwo zalet, a podstawową zaletą są niskie koszty ogrzewania oraz eksploatacji tego budynku. W jednym okresie grzewczym można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Dom energooszczędny będzie miał zawsze wyższą wartość rynkową, dlatego można naprawdę dużo zyskać, jeśli ktoś zdecyduje się na jego sprzedaż. Tego typu domy nowoczesne pozwalają też znacznie obniżyć zły wpływ na środowisko naturalne. Buduje się je w ten sposób, aby jak najmniej ingerowały w naturę. Domy energooszczędne powinny być budowane przez profesjonalistów, ponieważ wtedy tylko będzie można mieć pewność, że wszystko zostanie idealnie wykonane. Konstrukcja tego domu jest w zasadzie prosta, jednak wymaga profesjonalnej ręki, szczególnie gdy mowa o zastosowanych w nim instalacjach. Często zdarza się tak, że to instalacje stanowią największy koszt, gdy mowa o budowie takiego domu, jednak na pewno warto w nie zainwestować. Szczególnie dużo uwagi powinno się poświęcić takim, jak instalacja grzewcza, to one bowiem w naszym kraju generują niezwykle wysokie koszty co roku, i do ich obniżenia warto zmierzać. Z każdym rokiem pojawia się coraz więcej rozwiązań w tej dziedzinie, dlatego na pewno warto przymierzając się do budowy domu który ma być energooszczędny zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami w tej dziedzinie. Wtedy można wyszukać takie, które skutecznie obniżą koszty eksploatacji domu i przede wszystkim jeszcze przez wiele lat będą uznawane jako jedne z najlepszych w konkretnej dziedzinie.

Jakie to są projekty domów energooszczędnych

W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne stają się domy energooszczędne. Budowanie ich jest bardzo opłacalne głównie z tego względu, że umożliwiają płacenie znacznie niższych rachunków za ogrzewanie. W jednym okresie grzewczym można zaoszczędzić nawet 4000 złotych. Przed rozpoczęciem budowy takiego domu, trzeba stworzyć odpowiedni projekt, który będzie spełniał wszystkie wymogi. Najważniejsze jest to, aby taki dom został pobudowany na jakiejś dużej i widnej przestrzeni, do której będzie mogła docierać duża ilość światła. Ważne jest też ustawienie domu oraz rozmieszczenie pomieszczeń. Te większe pomieszczenia takie jak na przykład pokój gościnny powinny znajdować się od strony północnej. Domy energooszczędne powinny być tworzone z odpowiednich materiałów budowlanych, które to będą odpowiednio przystosowane do tego typu budownictwa. Budowa domu energooszczędnego jest większa o około 5% od budowy domu standardowego jednakże te koszty zwracają się zazwyczaj już po kilku miesiącach jego użytkowania. Obecnie niezwykle często projekty domów nowoczesnych są traktowane jako projekty domów energooszczędnych, w większości z nich bowiem stosuje się bardzo dobre rozwiązania. Decydując się na pobudowanie domu według takiego projektu zazwyczaj jego właściciele mogą liczyć na dość duże oszczędności w przyszłości. Dlatego też nawet jeżeli projekt jest nieco droższy, na pewno warto na niego wydać więcej. Jest to inwestycja, która zazwyczaj po kilku latach zaczyna się zwracać. Odpowiednio wykonany projekt domu energooszczędnego uwzględnia wszystkie aspekty. W naszym kraju to przede wszystkim konieczność uznania niezwykle wysokich czasem kosztów ogrzewania zimą. Jednak warto pomyśleć także o rozwiązaniach, oszczędzających wodę czy energię elektryczną. Wtedy z pewnością oszczędności podczas eksploatacji domu będą znacznie większe.

Budowa domu parterowego

Budowa domu trwa zazwyczaj wiele lat, ponieważ jest to proces wieloetapowy. Trzeba zatem wcześniej zaplanować sobie poszczególne etapy, aby wszystko płynnie ubywało. Pierwszym krokiem niezbędnym do rozpoczęcia budowy domu jest wybranie oraz kupno działki. Warto przy tym zwrócić uwagę na sąsiedztwo, ukształtowanie terenu, a także ogólną lokalizacje. W dalszej kolejności trzeba uzyskać pozwolenie na budowę oraz wybrać projekt domu. Zanim rozpocznie się budowanie domu trzeba jeszcze pozałatwiać wiele dokumentów, zakupić materiał budowlany oraz wybrać ekipę, która mogłaby rozpocząć tę budowę. Budowa domu w większości należy do murarzy, jednak oni nie są w stanie wykonać wszystkiego, dlatego trzeba jeszcze zatrudnić na przykład stolarza, elektryka, a także hydraulika. Jednym z końcowych etapów budowy domu jest wykańczanie wnętrza oraz dekoracja zewnętrznej strony domu, czyli ogrodu, ogrodzenia i tym podobnych elementów. Budowa domu jest dosyć kosztowna, jednak końcowe efekty są zdumiewające. Na pewno jednak najważniejszy jest projekt domu. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na domy parterowe. Uważają przede wszystkim, ze domy jednokondygnacyjne to znacznie niższe koszty ich utrzymania, bowiem bardzo często ciągi schodów to dość duża powierzchnia, która musi być ogrzewana. Dostępne na rynku projekty domów parterowych są często niezwykle ciekawie pomyślane, czasem w niewielkim na pierwszy rzut oka domu może być tyle pomieszczeń co w innym, piętrowym. Ponadto na pewno czynnikiem mającym wpływ na to, że wybierają właśnie dom parterowy jest także to, że koszty związane z jego budową są znacznie niższe. Przede wszystkim czas jego wykonania, a co za tym idzie także wynagrodzenie dla firmy która go stawia są znacznie mniejsze. Poza tym wykonując takie prace jak fundamenty ich koszt na pewno jest niższy, gdyż muszą one utrzymać na sobie znacznie mniejszy ciężar.

Dom na wąskiej działce

Nie zawsze możemy mieć działkę taką, jaką sobie wymarzyliśmy, co nie oznacza, że działka nietypowa nie nadaje się do zabudowy. Projekty domów jednorodzinnych mają to do siebie, że zawsze można je dostosować do odpowiednich warunków. Dlatego nie martwmy się na zapas, gdy nasza działka jest wąska, bo i tutaj możemy wybudować nowoczesny dom dla jednej rodziny.

Przede wszystkim pamiętajmy, że to, ile miejsca zajmie budynek na działce, określa powierzchnia jej zabudowy. Taka powierzchnia nie uwzględnia schodów zewnętrznych, daszków, markiz, występów dachowych, więc, jeśli one występują - zmienia się jednocześnie powierzchnia zabudowy, zmienia się też projekt domu. Usytuowanie budynku na działce musi uwzględniać minimalne odległości, które są szczegółowo określone w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych i decyzji o warunkach zabudowy.

Kolejnym ważnym elementem jest rozmieszczenie okien w budynku względem stron działki, co wynika z warunków technicznych. Warunki techniczne wymagają również, żeby w pomieszczeniach mieszkalnych, w których będą przebywali ludzie, powierzchnia okien nie była mniejsza niż 1/8 powierzchni podłogi. Okna powinny znajdować się nie tylko od frontu budynku, ale i po jego bokach, by łatwiej doświetlić pomieszczenia.

Ważnym elementem jest sama bryła budynku. Dom na wąską działkę musi mieć prostą, pozbawioną detali architektonicznych linię, aby nie była zbyt nudna, warto pomyśleć o odpowiednim wykończeniu elewacji. Na wąskich działkach nie mają zazwyczaj zastosowania projekty domów parterowych, a tylko projekty domów wielokondygnacyjnych. By powiększyć optycznie niewielki dom piętrowy, warto zastosować jasne kolory elewacji, zwłaszcza dobrze się prezentuje biały kolor - taki budynek zawsze wydaje się być bardziej okazały i nowoczesny. Natomiast kolor żółty buduje ciepłą atmosferę domu rodzinnego.

Każda działka nadaje się do zabudowy, a dom może wyglądać bardzo atrakcyjnie.

JAk wybierać projekt domu

Jak wybrać właściwy projekt domu? To pytanie na pewno zadaje sobie niezwykle wiele osób, które przymierzają się do budowy własnego gniazdka. Jest to bowiem decyzja na całe życie, dlatego też musi być dokładnie przemyślana. Obecnie na rynku jest bardzo wiele projektów, dzięki czemu można wybierać spomiędzy bardzo dużej ich ilości. Decyzja co do wyboru projektu powinna się zaczynać przede wszystkim od określenia jego wielkości. Wbrew temu, co może się wydawać, cale nie jest to łatwa decyzja. Czasem okazuje się, że w tej wielkości co była założona w żaden sposób nie można znaleźć domu, który spełnia oczekiwania poszukujących go osób, przede wszystkim jak chodzi o ilość pomieszczeń i ich wymiary. Jednak jest to ważne, gdyż od wielkości domu zależy to, ile będzie kosztować na przykład jego ogrzewanie czy też inne opłaty wynikające z jego użytkowania. Nikt nie chce płacić zbyt wiele, nie dziwi więc fakt, że wiele osób po wielu przemyśleniach decyduje się na znacznie mniejszy dom, ale taki, który będą w stanie utrzymać bez problemów. Gdy już wybrane zostaną projekty domów spełniających to kryterium, następuje czas na wybranie tego, czy dom ma być piętrowy, czy też na potrzeby danej rodziny wystarczy parterowy. Tutaj także jest bardzo wiele możliwości, projekty domów to nie tylko domy piętrowe i parterowe, ale bardzo często także z poddaszem użytkowym. Aby wybrnie projektu domu było łatwiejsze, na pewno dobrze jest dokładnie określić swoje wymagania dotyczące domu, takie jak ilość pomieszczeń, powierzchnia, czy też właśnie to, jaki to ma być dom. Dzięki temu znacznie szybciej będzie można wyszukać idealny dla siebie i swojej rodziny. Jak gdy chodzi o dobre projekty domów ważna jest także ich cena, gdyż większość osób chce znaleźć projekty, które będą w jak najbardziej przystępnych cenach. Dlatego też rośnie popularność tak zwanych gotowych projektów, których przybywa na rynku z każdym rokiem.