Piętrowy czy parterowy - jak dom najlepszy?

Budowa domu wymaga podjęcia licznych decyzji, które mają duży wpływ na przyszłość. Jedną z pierwszych decyzji jest wybór odpowiedniego projektu domu. Można zdecydować się na przykład na projekt domu parterowego lub piętrowego. Zarówno jeden jak i drugi ma swoje zalety, jednak mimo wszystko większość osób decyduje się na dom parterowy. Domy parterowe idealnie sprawdzają się w przypadku dużych rodzin, a w szczególności wtedy, kiedy w tym domu są nastolatkowie. Zawsze mogą oni pójść do swojego pokoju i całkowicie mogą odciąć się od rodziców lub pozostałego rodzeństwa. Cechą charakterystyczną domów parterowych jest brak schodów. Doskonale sprawdza się to, kiedy w domu są małe dzieci, gdyż schody mogłyby być dla nich niebezpieczne. Domy parterowe nie mają też zazwyczaj bardzo dużej powierzchni w porównaniu do domów jednopiętrowych. W takim domu można rozmieścić wiele pomieszczeń i spokojnie można w nim zdecydować się nawet na dwie łazienki, przy jednoczesnym zachowaniu umiarkowanej ilości metrów kwadratowych. Jest to dobre dla wszystkich którzy przymierzają się do budowy domu, ponieważ zazwyczaj im większy metraż domu, tym większe potem koszty jego utrzymania, przede wszystkim ogrzewania. W domach piętrowych doliczyć trzeba także schody, co często pociąga za sobą konieczność dogrzewania dość sporej powierzchni. Można także zauważyć, że gdy chodzi o projekty domów, to projektów domów parterowych są nieco tańsze od projektów piętrowych budynków. Okazuje się bowiem, że projektant ma przy nich o wiele mniej pracy, tak więc może obniżyć cenę wykonania takiego projektu. Z pewnością także jego realizacja będzie przebiegać znacznie szybciej, nie wszystkie firmy budowlane dysponują odpowiednim sprzętem do wykonania budynków piętrowych, zaś parterowy postawi każda. Dlatego na pewno wyszukanie odpowiedniej ekipy do realizacji projektu nie będzie żadnym kłopotem.

Dom jednorodzinny z wadami

Dom jednorodzinny - marzenie właściwie każdego człowieka, które w momencie swojego spełnienia staje się najszczęśliwszym momentem w całym życiu. Nie ma bowiem nic piękniejszego niż własny kawałek ziemi, na której postawione jest nasze własne, rodzinne siedlisko, a które dodatkowo ma w swoich ścianach przyszłość naszych dzieci i być może nawet całych kolejnych pokoleń. Domy jednorodzinne, poza oczywiście aspektem czysto sentymentalnym, mają jeszcze jedną cechę, która przeważa na ich korzyść, a mianowicie jest to kompletna dowolność w kwestii zagospodarowania całego projektu, zaaranżowania budynku i zagospodarowania przestrzeni w środku. Niestety, ale domy jednorodzinne mają także jeden aspekt, powodujący, że doskonałość mieszkania w wolnostojącym budynku nie do końca jest taka "różowa". Chodzi oczywiście o te czynności życia codziennego, które podczas mieszkania w bloku są kompletnie zbędne i niemal abstrakcyjne. Chodzi oczywiście o takie czynności, jak konieczność opalania domu w zimie, niejednokrotnie także na konieczności podgrzewania wody w boilerze, by wziąć prysznic, albo na stałym czuwaniu nad zawartością butli z gazem. Niestety, ale są to najtrudniejsze czynniki, warunkujące postawienie domu jednorodzinnego i niestety, ale raczej w każdym tego typu domu będą one obligatoryjne w każdej sytuacji. Dzieje się tak dlatego, że nawet najbardziej nowoczesne osiedle domów jednorodzinnych nie zawsze idzie w parze z podłączoną kanalizacją, takiego samego typu jak na osiedlach bloków. Poza tym, nie zawsze jest możliwość podłączenia takiego rodzaju ogrzewania, jak właśnie na terenach blokowisk. Jednak z całą pewnością utrudnienia tego typu, związane z zamieszkiwaniem w domu jednorodzinnym, nie przysłonią wszelkich udogodnień, które daje nam dom jednorodzinny. Najlepsza opcja posiadania własnego kąta na świecie, to właśnie taki dom.

Nowoczesna klasyka

Domy nowoczesne biją prawdziwe rekordy popularności, zwłaszcza na nowo powstających osiedlach domów jednorodzinnych, a nawet osiedlach domów szeregowych. Prawdziwe zainteresowanie wzbudzają nie tylko same niezwykłe i szerokie możliwości zagospodarowania przestrzeni w swoim domostwie - domy nowoczesne nie wymagają od swoich przyszłych mieszkańców ścisłego i niemal konserwatywnego planowania przestrzennego w środku, jak i na zewnątrz. Bardzo ciekawe rozwiązania nowoczesnych domów, to także świetne możliwości łączenia kolorystycznego i mieszania ze sobą przeróżnych fasonów i stylów (co przecież jeszcze nawet kilka lat temu było niemal niedopuszczalne i stanowiło estetyczną gafę). Dzisiaj bardzo modny i lubiany jest ten rodzaj nowoczesności, który obfituje przede wszystkim w minimalizm, elegancję i estetykę, podszytą niemal ascetycznym podejściem do całości projektu. Domy nowoczesne jednak nie zawsze wyglądają tak, jak sobie to bardzo wiele osób wyobraża. Nie muszą to być wcale zimne i niemal pozbawione ciepła domowego bryły o neutralnych kolorach i szarych odcieniach. Domy nowoczesne mogą spokojnie wyglądać jak najzwyklejsze domostwa jednorodzinne, albo szeregowe, jednak po prostu zagospodarowane tak, że nie wyglądają jak typowe dla swojego okresu budowniczego budynki. Nowoczesność polega przede wszystkim w końcu na całości projektu, a nie jedynie na jego ostatecznym wyglądzie. Bardzo możliwe jest bowiem takie "zagranie" ze strony architekta, że dom o bardzo nowoczesnym wnętrzu, z zewnątrz będzie wyglądał jak najzwyklejszy szeregowiec, albo zwykła i niczym niewyróżniająca się na tle sąsiadów parterówka. Cała tajemnica nowoczesnego domu, to jego zagospodarowanie, awangardowe pomysły, wdrożone do codziennego użytkowania, a także niecodzienne łączenie fasonów, stylów, kolorów i wszelkich elementów, tworzących całość.

Zalety domów parterowych

W dzisiejszych czasach ludzie często wybierają projekty domów parterowych zamiast domów piętrowych. Domy parterowe mają bardzo przyjazne wnętrze, w którym mieszkańcy mogą czuć się spokojnie, bezpiecznie i komfortowo. Projekty takich domów nie są aż tak bardzo rozbudowane, ponieważ uwzględnia się w nich tylko i wyłącznie jedną kondygnację. Domy parterowe pozbawione są schodów, co jest niezwykle komfortowe dla rodzin, które mają małe dzieci, lub też dla osób starszych, które bardzo często mają problemy z poruszaniem się po schodach. Mając już projekt parterowego domu bardzo łatwo można do tego wkomponować ogród, który elegancko zapełni całe otoczenie. Domy parterowe doskonale nadają się też do osób niepełnosprawnych, które muszą na przykład poruszać się na wózku inwalidzkim. Popularny projekt domu parterowego zawiera około pięć pomieszczeń, które można sobie bardzo gustownie zagospodarować. Zazwyczaj mają one jednospadowy dach, dlatego budowlańcy szybko realizują taki projekt. Projekt domu parterowego może obejmować garaż, to w zależności od tego, czego wymagają przyszli mieszkańcy domu. Obecnie domy parterowe stanowią znaczną większość spośród wszystkich realizowanych budynków. Jeżeli ktoś chce mieć większy dom, wystarczy że doda jedno pomieszczenie. brak drugiej kondygnacji i ciągów schodów sprawia, że ogólna powierzchnia domu jest znacznie mniejsza i pociąga za sobą znacznie niższe koszty związane na przykład z ogrzewaniem. Wśród tak zwanych gotowych projektów domów, które każdy może kupić od ręki, parterowe stanowią prawie 70 procent wszystkich kupowanych projektów. To tylko potwierdza rosnące nimi zainteresowanie. Wiele osób zauważa także, że koszty związane z budową domu jednorodzinnego są niższe niż podczas budowy domów piętrowych. Ten czynnik nie pozostaje bez wpływu na decyzje klientów, dotyczących wyboru projektu domu.

Projekt domu energooszczędnego

Świadomość ekologiczna wśród polaków jest coraz większa. Trend ten przejawia się również gdy mowa o budownictwie. Już dawno za nami czasy, kiedy w budownictwie dominowały budynki o sporej, zbyt dużej w stosunku do potrzeb powierzchni. W chwili obecnej większość polaków wybiera projekty domów małych, które łatwo jest ogrzać a koszt ewentualnego ocieplenia nie jest zbyt wysoki. O energooszczędność budynku dobrze jest zadbać już na etapie wyboru projektu. To właśnie projekty domów małych, o prostej zwartej bryle są w stanie zaoszczędzić jak najwięcej energii. Dzięki temu, że w tego typu domach nie ma żadnych załamana konstrukcja budynku jest dość prosta nie ma mostków termicznych przez, które to uciekałoby ciepło. Dlatego na projekcie nie można oszczędzać. Lepiej odłożyć w czasie budowę domu niż wybrać najtańszy projekt domu z gotowych katalogów. To samo dotyczy się zamawiania projektu domu u architekta na indywidualne zamówienie. Wiadomo, że architekt realizujący projekt domu na zamówienie potrzebuje sporo czasu by zaplanować dokładnie wszystkie poszczególne elementy budynku, w tym też wprowadzenie rozwiązań energooszczędnych. Dobrze jest również przemyśleć dokładnie powierzchnię budynku. Czy planowana powierzchnia nie jest za duża? Małe domy są bowiem o wiele tańszy w utrzymaniu. Bardzo często domy oszczędzające energie mają zamieszkane poddasze. Jeśli patrzeć na krajobraz polskich przedmieść to możemy sami dojść do wniosku, że to właśnie projekty domów w zabudowanym poddaszem są najpopularniejsze. Są one bowiem o wiele bardziej ekonomiczniejsze od domów piętrowych szybciej je również zbudować. Tutaj również warto pamiętać o tym by tego rodzaju dom posiadał jak najmniej wymyślny dach. Dwuspadowy w zupełności wystarczy. Oczywiście projekt domu energooszczędnego powinien również posiadać wszelkie propozycje materiałów jakie należy zastosować w budynku.

Drewno w domu i drewniany dom

W ostatnim czasie panuje moda na stawianie domów drewnianych z bali, jak również wykańczanie wnętrz pomieszczeń elementami drewnianymi. Drewno jest materiałem ekologicznym, trwałym, jakościowym oraz praktycznym, na ogół wykorzystywanym do produkcji mebli, podłóg, drzwi i parapetów. Zastosowanie elementów i ozdób drewnianych w kuchni, pokoju, a także coraz częściej w łazience daje niepowtarzalny przytulny i ciepły klimat. Należy jednak pamiętać, że wybór drewna zależy od funkcji pomieszczenia – inny rodzaj stosuje się w kuchni i łazience, inny w korytarzu. Do pomieszczeń gdzie wilgotność jest wysoka należy wybierać gatunki mało kurczliwe, aby zapewnić długotrwałość w użytkowaniu. Łączenie ze sobą różnych gatunków drewna jest nie lada wyzwaniem i wymaga wyczucia, jeśli chce się otrzymać zamierzony efekt. Obecnie podłogi w domach wykańczane są różnorodnymi panelami, które prezentują się elegancko i czysto, a ich pielęgnacja nie pochłania dużo czasu. Do łask powraca wykańczanie ścian boazerią np. w korytarzu. Aby upiększyć swoje mieszkanie wiele osób tworzy własne meble wykorzystując przykładowo drewniane palety, z których powstaje ciekawy stół lub łóżko, albo odrestaurowują stare, zniszczone i bezużyteczne meble nadając im nowy wygląd. Modne stały się także drewniane ozdoby wykonane i ozdobione własnoręcznie techniką decoupage (np. ramki, pudełka, szkatułki). Drewniane ozdoby czy bibeloty nie tylko efektownie wypełniają przestrzeń domu, ale też korzystnie wpływają na samopoczucie domowników. Drewniane domy bardzo często są wykańczanie potem takim samym gatunkiem drewna, z jakiego są budowane. Zdaniem bardzo wiele osób jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż wtedy dom drewniany zarówno z zewnątrz, jak też wewnątrz wygląda tak samo. Obecnie domy z drewna są tymi, na które decyduje się z każdym rokiem coraz więcej osób. Dlatego też ich projektów jest na rynku coraz więcej.

Domy drewniane i ich projekty

Od wielu lat domy drewniane uznawane są jako te najbardziej zdrowe, przede wszystkim z tego względu, iż materiały zastosowane do ich wykonania są naturalne. Domy z drewna mają tak że swój niepowtarzalny urok, dzięki czemu na pewno osoby które w nich mieszkają będą się dobrze czuły. Kiedyś takie domy drewniane można było znaleźć w niektórych regionach naszego kraju, jak na przykład góry, na innych terenach bowiem królowały domy murowane. Jednak ich popularność rosła z każdym rokiem, dlatego też obecnie stawiane są one wszędzie, a ilość wzorów, w jakich wykonuje się dzisiaj domy z drewna jest niezwykle duża. Powodem, dla którego drewniane domy stają się tak bardzo popularne jest także ich cena. Okazuje się bowiem, że mogą być one znacznie tańsze niż domy murowane, nie wspominając już o znacznie krótszym czasie, który jest potrzebny na ich wykonanie. Podczas gdy na budowę domu murowanego często potrzeba nawet roku, dom drewniany może stanąć już w kilka miesięcy. Obecnie na rynku powstaje coraz więcej firm, które zajmują się produkcją domów z drewna. Firmy wykonują elementy, które następnie niezwykle szybko mogą na placu budowy połączyć w model wybranego przez klienta domu. Dla wielu osób ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ czas jest dla nich niezwykle ważny., coraz częściej bowiem budowa domu jest finansowana przy pomocy kredytu, dlatego też im szybciej będą mogli wprowadzić się do swojego domu, tym na pewno lepiej dla nich. Wiele osób bowiem do czasu wprowadzenie się do swojego wymarzonego domu musi płacić za wynajem innego mieszkania, plus bardzo często dodatkowo spłacać raty kredytu zaciągniętego na budowę domu. Zainteresowanie domami z drewna Jest z każdym rokiem coraz większe, dlatego też nie dziwi rosnąca ilość firm, które zajmują się ich produkcją. Dzięki temu klienci nie muszą takiej firmy poszukiwać daleko. Dzięki temu koszt transportu materiałów na plac budowy są znacznie niższe, co nie pozostaje bez znaczenia.

Luksus w różnych odsłonach

Luksus, to słowo, które już samym swoim brzemieniem wywołuje przyjemne mrowienie na karku i myśli pełne respektu. Prawdziwa magia tego wyrazu zaczyna się w chwili namacalnego wdrożenia luksusowych czynników w życie. Luksusem można nazwać diamentowe elementy biżuteryjne, wyjątkowo drogie i kosztowne samochody, wakacje w egzotycznych krajach, oraz... domy luksusowe. A oczywiste jest przecież, że ten ostatni czynnik, związany z luksusem jest najbardziej widoczny i najsilniej przemawia do otoczenia. Nic dziwnego, bo luksusem we własnym domu otaczamy nie tylko siebie, ale i każdego, odwiedzającego nas gościa, który wówczas ma szansę zobaczyć inną formę mieszkania niż ta codzienne. Nie ulega bowiem wątpliwości, że domy luksusowe to takie, które znacznie odbiegają od standardowego domostwa zarówno swoim wystrojem, wyposażeniem wnętrz, a także całością projektu. Odruchowo bowiem przychodzi na myśl całkiem spora kwota, którą trzeba zapłacić właściwemu projektantowi, albo architektowi, by stworzył budynek o niecodziennym wyglądzie. To także przecież pewien element luksusowego domu, ponieważ wyróżniająca się fasada budynku może spokojnie zagwarantować nam najlepszą możliwość olśnienia wszystkich okolicznych mieszkańców swoim luksusowym zagospodarowaniem projektu. Można także postawić na klasykę, która także w dzisiejszych czasach ma pewną luksusową wartość. Bardzo drogie meble, będące dopełnieniem domów luksusowych idealnie uzupełniają wielkie budynki, przypominające pałace, okolone prywatnym parkiem, albo nawet kilkuset metrowym podjazdem pod wejście ozdobione kolumnami. Domy luksusowe nie muszą być jednak ani nowoczesne, ani starodawne. Najważniejsze bowiem, to to, aby swoim standardem wyjątkowo przewyższały "zwykłe" domy jednorodzinne, nieposiadające żadnym ulepszeń, ani udogodnień, pełniących funkcję luksusowych.

Budowa domu - domy energooszczędne i ich zalety

Wiele osób marzy o kupnie własnej nieruchomości. Niestety niektórych na to nie stać, ze względu na wysokie koszty. Znalezienie odpowiedniej nieruchomości jest dosyć trudne, dlatego wiele osób wynajmuje sobie specjalnego agenta, który pomaga zrealizować plan. Warto też udać się do biura nieruchomości. Tam można znaleźć mnóstwo interesujących ofert, w różnych miastach Polski oraz w różnych dzielnicach. Przy zakupie nieruchomości trzeba zwrócić uwagę nie tylko na sam budynek, ale również na lokalizację i sąsiedztwo. Jeżeli jednak spośród niezwykle dużej ilości ofert na rynku i tak nie możemy nic dla siebie znaleźć, warto pomyśleć, czy nie lepiej zdecydować się na budowę domu. Obecnie na rynku bez problemu można znaleźć ich projekty, dużym zainteresowaniem cieszą się na przykład domy energooszczędne. Wielu osobom taki dom energooszczędny kojarzy się od razu z wysokimi kosztami jego budowy, jednak obecnie sytuacja jest inna niż kilka lat temu. Ze względu na znacznie niższe koszty nowoczesnych rozwiązań, jakie są wykorzystywane w domach oszczędnych, ogólny koszt budowy takiego budynku także jest znacznie niższy. Dzięki temu obecnie coraz więcej osób może sobie pozwolić na ich pobudowanie. Zaletą ich z pewnością jest także to, że niezwykle często domy energooszczędne można postawić znacznie szybciej niż tradycyjne domy, gdyż do ich wykonania stosuje się całkiem inne materiały, przyśpieszające cały proces budowy. To na pewno dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych, zwłaszcza dla tych osób, które na budowę domu zdecydowały się zaciągnąć kredyt. Dlatego dokoła widać coraz więcej tego typu domów. Koszty związane przede wszystkim z ich ogrzewaniem, dzięki zastosowaniu nowych technologii są znacznie niższe, co powoduje, że inwestycja, jaką jest dom zaczyna się dość szybko zwracać. Projekty tego typu domów obecnie bez większych problemów można kupić jako gotowe.

Dla kogo domy jednorodzinne

Jeśli ktoś ma kilkuosobową rodzinę, to powinien zdecydować się na budowę domu jednorodzinnego, a nie na zakup mieszkania. Ma on mnóstwo zalet, a największą z nich jest swoboda oraz komfort. W takim domu jest dużo miejsca, które jest na wyłączność tylko jednej rodziny, dlatego często każdemu bez większego problemu można zapewnić wystarczającą ilość przestrzeni, co nie zawsze jest możliwe w dość niewielkich mieszkaniach. Oprócz tego budując dom jednorodzinny, zawsze zostawia się też dostateczną ilość miejsca na podwórko, po którym mogą biegać dzieci. Na takim podwórku można też postawić sobie budę dla psa, który będzie bacznie pilnował posiadłości. Domy jednorodzinne mają też to do siebie, że zapewniają one całkowitą swobodę wszystkim jego mieszkańcom i nie trzeba aż tak bardzo zwracać uwagi na sąsiadów, ponieważ nawet jeśli w nocy zrobi się imprezę, to sąsiedzi nie będą tego aż tak bardzo słyszeć. Domy jednorodzinne najczęściej budowane są na obrzeżach miasta, dzięki czemu jest tam całkowita swoboda oraz spokój. Ponadto te działki są bardzo duże, dlatego można pozwolić sobie na niezwykle nowoczesny dom, który będzie bardzo przestronny i wygodny. Obecnie bardzo wiele osób wskazuje także na fakt, że często budowa domu jednorodzinnego o powierzchni około 100 metrów kwadratowych jest zbliżona cenowo do zakupu mieszkania i połowę mniejszego. Dom to także tylko koszty związane z jego utrzymaniem, nie ma konieczności ponoszenia dodatkowych opłat na konto wspólnoty czy spółdzielni. Pewnym minusem może być jedynie fakt, iż mieszkania do zakupu można znaleźć w centrum miast, podczas gdy kupno działki pod postawienie domu w tej samej okolicy jest raczej niemożliwe. W wielu miejscowościach jedynymi możliwościami, gdy chodzi o postawienie domu, jest zakup działki na obrzeżach. Zazwyczaj jednak dojazd z domu do pracy nie jest problemem, dzisiaj niemal w każdym gospodarstwie domowym jest przynajmniej jeden samochód.