Od czego zacząć budowę domu? – Praktyczny poradnik krok po kroku

Budowa domu to spełnienie marzeń wielu osób, ale i też ogromne przedsięwzięcie, do którego należy odpowiednio się przygotować. Gdy mamy opracowany budżet i zakupioną działkę, należy zapoznać się z odpowiednimi dokumentami i przepisami prawa, aby nasza inwestycja przebiegała sprawnie i bez nieprzyjemnych niespodzianek. Podpowiadamy, zatem jak krok po kroku przygotować się do budowy domu.

Co nam mówi plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy?

Posiadanie działki budowlanej nie upoważnia nas jeszcze do rozpoczęcia prac budowlanych. Najpierw trzeba zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i dowiedzieć się jakie są możliwości zabudowy naszego terenu. Jeśli nasza działka nie jest objęta planem, wówczas należy wystąpić o wydanie warunków zabudowy.

Jeśli nie macie jeszcze działki to warto kupić taką, której zostały wydane już warunki zabudowy lub objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten jest bardzo ważny, bo zawiera cenne informacje, dotyczące dopuszczalnej powierzchni zabudowy, jej kształtu i wielkości itp.

Współpraca z geodetą i wybór projektu

Po zapoznaniu się z warunkami zabudowy należy podjąć współpracę z geodetą, który opracuje mapy do celów projektowych – jest niezbędna do stworzenia projektu domu. Jeśli decydujemy się na współpracę z biurem architektonicznym, które będzie projektować nam dom, możemy na nich scedować obowiązek załatwienia tych formalności, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Przy wyborze projektu domu możemy wybrać: indywidualny lub powtarzalnym. Projekt indywidualny gwarantuje nam, że dom będzie wyglądał dokładnie tak jak chcemy, ale jest to znacznie większy wydatek. Zaś projekt powtarzalny jest dostępny od ręki i znacznie tańszy, ale jest schematyczny, więc nie wszytko w nim będzie takie jak chcemy, a naniesienie wszelkich zmian będzie generowało dodatkowe koszty.

Zgłoszenie budowy lub wystąpienie o pozwolenie na budowę

Kolejnym krokiem jest zgłoszenie budowy lub wystąpienie z wnioskiem o pozwolenie na budowę. W obu przypadkach musimy dostarczyć komplet dokumentów składających się z: 4 egzemplarzy projektu budowlanego, decyzji o warunkach zabudowy lub wypisu z planu zagospodarowania przestrzennego i oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością.

Zalety domów drewnianych

Jeszcze niedawno domy drewniane kojarzyły się tylko z budownictwem letniskowym. Na przestrzeni ostatnich lat sytuacja jednak mocno się zmieniła. Inwestorzy coraz częściej decydują się na budowę domu całorocznego w drewnianej technologii. Nic dziwnego, bo takie rozwiązanie ma wiele zalet.

Najważniejsze zalety domów drewnianych
Domy drewniane przede wszystkim są zgodne z naturą, ekologiczne i wysoko energooszczędne. Dzięki nim możliwe jest także uzyskanie dobrych parametrów cieplnych.

Bardzo szybka realizacja projektu
Projekty domów drewnianych można realizować niezwykle szybko. Ze względu na to, że w technologii drewnianej przeprowadza się naprawdę niewielką ilość prac mokrych, proces budowy może trwać niezależnie od pory roku. Sprawia to, że budowa przebiega bez postojów spowodowanych przez nagłą zmianę warunków atmosferycznych.

Bezproblemowa budowa
Domy drewniane można wybudować nie tylko szybko, ale i bez jakichkolwiek większych problemów. Prawidłowo wykonany dom drewniany powinien spełniać wszelkie warunki dla wygody i komfortu mieszkańców. Istotną zaletą jest dokładność wymiarowa elementów budynku, a także łatwy montaż instalacji czy bezproblemowość układania izolacji. Dzięki budowie w technologii drewnianej można wyeliminować niepożądane mostki termiczne często pojawiające się w budownictwie murowanym.

Pozostałe zalety domów drewnianych
Budowa domów drewnianych wiąże się jednak nie tylko z nieporównywalnie krótszym czasem budowy. Ściany domu w technologii szkieletowej praktycznie w całej swojej grubości są izolacją. Tym samym taki budynek zapewnia bardzo dobrą ochronę cieplną wnętrza. Dom drewniany jest także lekki, a tym samym tańszy jest jego fundament, a koszty całej budowy znacznie niższe. Projekty domów drewnianych pozostawiają też dużą swobodę i możliwość wprowadzania licznych zmian na późniejszym etapie. Szkielet można bowiem łatwo przebudować – mały dom można w przyszłości rozbudowywać, jak również wymieniać wewnętrzne instalacje na te bardziej nowoczesne.