Od czego zacząć budowę domu? – Praktyczny poradnik krok po kroku

Budowa domu to spełnienie marzeń wielu osób, ale i też ogromne przedsięwzięcie, do którego należy odpowiednio się przygotować. Gdy mamy opracowany budżet i zakupioną działkę, należy zapoznać się z odpowiednimi dokumentami i przepisami prawa, aby nasza inwestycja przebiegała sprawnie i bez nieprzyjemnych niespodzianek. Podpowiadamy, zatem jak krok po kroku przygotować się do budowy domu.

Co nam mówi plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy?

Posiadanie działki budowlanej nie upoważnia nas jeszcze do rozpoczęcia prac budowlanych. Najpierw trzeba zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i dowiedzieć się jakie są możliwości zabudowy naszego terenu. Jeśli nasza działka nie jest objęta planem, wówczas należy wystąpić o wydanie warunków zabudowy.

Jeśli nie macie jeszcze działki to warto kupić taką, której zostały wydane już warunki zabudowy lub objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten jest bardzo ważny, bo zawiera cenne informacje, dotyczące dopuszczalnej powierzchni zabudowy, jej kształtu i wielkości itp.

Współpraca z geodetą i wybór projektu

Po zapoznaniu się z warunkami zabudowy należy podjąć współpracę z geodetą, który opracuje mapy do celów projektowych – jest niezbędna do stworzenia projektu domu. Jeśli decydujemy się na współpracę z biurem architektonicznym, które będzie projektować nam dom, możemy na nich scedować obowiązek załatwienia tych formalności, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Przy wyborze projektu domu możemy wybrać: indywidualny lub powtarzalnym. Projekt indywidualny gwarantuje nam, że dom będzie wyglądał dokładnie tak jak chcemy, ale jest to znacznie większy wydatek. Zaś projekt powtarzalny jest dostępny od ręki i znacznie tańszy, ale jest schematyczny, więc nie wszytko w nim będzie takie jak chcemy, a naniesienie wszelkich zmian będzie generowało dodatkowe koszty.

Zgłoszenie budowy lub wystąpienie o pozwolenie na budowę

Kolejnym krokiem jest zgłoszenie budowy lub wystąpienie z wnioskiem o pozwolenie na budowę. W obu przypadkach musimy dostarczyć komplet dokumentów składających się z: 4 egzemplarzy projektu budowlanego, decyzji o warunkach zabudowy lub wypisu z planu zagospodarowania przestrzennego i oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością.